Topografy rogówkowe
W szerokiej ofercie urządzeń okulistycznych Poland Optical znajdują się m.in. nowoczesne topografy rogówkowe firm Oculus i NIDEK, czyli czołowych na rynku producentów sprzętu optycznego i okulistycznego. Badanie topografii rogówki i jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, które są wykonywane w gabinetach okulistycznych. Poprzez użycie topografu rogówkowego możliwe jest zbadanie kształtu rogówki oka i stworzenie barwnej mapy wszystkich jej krzywizn.
W jakich przypadkach zalecane jest wykonanie topografii rogówki?
Badanie topografem rogówkowym umożliwia przede wszystkim zdiagnozowanie astygmatyzmu. Badanie z wykorzystaniem tego urządzenia jest niezbędne w tracie dopasowywania sztywnych soczewek kontaktowych, mających możliwość skorygowania różnego typu wad wzroku, także astygmatyzmu nieregularnego, który może być wywołany stożkiem rogówki lub różnego typu urazami oka. Oprócz tego użycie topografu rogówkowego jest również niezbędne przed zaplanowanym zabiegiem operacyjnym na rogówce oraz przed przeprowadzeniem laserowej korekcji wady wzroku. Topografia rogówkowa jest również wykonywana już po przeprowadzeniu wspomnianych zabiegów.
Bardzo ważnym wskazaniem do wykonania badania z użyciem topografu rogówkowego jest również określenie mocy soczewki wewnątrzgałkowej, która ma zostać wszczepiona do oka w trakcie operacji usunięcia zaćmy.
Na czym polega topografia rogówkowa?
Topografia rogówkowa jest bardzo prostym badaniem. Jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna. W trakcie badania pacjent opiera brodę i czoło na podpórce topografu rogówkowego przed oświetloną czerwonym światłem i pokrytą czarnymi, odbijającymi się na rogówce oka pierścieniami czaszy. Odbijające się na rogówce pierścienie są analizowane komputerowo. Badana jest ich szerokość oraz wszelkie pojawiające się ich zniekształcenia. Po dokonaniu analizy, zostają przeliczone na promienie krzywizny rogówki, czyli zostaje stworzona i przedstawiona dwu- lub trójwymiarowo kolorowa mapa rogówki. Ich analizą zajmuje się dalej już okulista i ustala dalszy plan leczenia lub korekcji wady wzroku.